Kapela góralska muzyka góralska wesela góralskie biesiady po góralsku

Audycje muzyczne

Kapela góralska „Ochodzita” zaprasza do zapoznania się z ofertą audycji muzycznych prowadzonych na terenie placówek przedszkolnych oraz instytucji edukacyjnych.

Dbając o wysoki poziom naszych audycji oraz autentyczność przekazu prowadzone są one przez pedagogów - absolwentów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na kierunku Wychowanie Muzyczne oraz instrumentalistów ludowych, dla których muzyka góralska jest nie tylko sposobem na życie, ale przede wszystkim wielką miłością, którą przy każdej okazji pragną dzielić się z innymi.

Audycje muzyczne

Mając na uwadze fakt, iż podstawowym zadaniem wychowania muzycznego dzieci w wieku przedszkolnym jest dostarczenie radości płynącej z kontaktu z żywą muzyką, nasze audycje prowadzimy w formie pokazu i prezentacji gry na unikatowych instrumentach ludowych. Dodatkową atrakcją jest występ tradycyjnej kapeli góralskiej, która oprócz gry na instrumentach angażuje dzieci do wspólnego śpiewu.

Audycje muzyczne

Głównymi atutami naszych audycji są:

  • Prezentacja i omówienie sposobu gry na unikatowych instrumentach ludowych, takich jak: ptaszki z gliny, pasterskie trombity żywieckie i cieszyńskie, piszczałki bez bocznych otworów melodycznych oraz z bocznymi otworami melodycznymi, fujarki, okaryna, dudy żywieckie, gajdy, drumle, róg pasterski, piszczałka wielkopostna, skrzypce i basy.
  • Występ kapeli góralskiej, co stanowi kontakt z żywą muzyką.
  • Spotkanie z tradycyjną muzyką Beskidu Żywieckiego i Śląskiego oraz Podhala na żywo.
  • Występ kapeli w strojach regionalnych.

Celem audycji kapeli „Ochodzita” jest zapoznanie najmłodszych z takimi zagadnieniami jak:

  • budowa, sposób wydobycia dźwięku i technika gry na instrumentach ludowych.
  • słuchanie harmonii i barw brzmienia poszczególnych instrumentów.
  • muzyka góralska Beskidu Żywieckiego i Śląskiego.
  • skład tradycyjnej kapeli góralskiej.
  • elementy stroju góralskiego.
  • gwara beskidzka.

Nasze działania skupiają się na popularyzacji folkloru naszych dziadków. Odnaleźć w nim można wzory postępowania dla wielu dziedzin życia, w których przekazane nam zostały znaczące komponenty dziedzictwa przeszłych generacji. Wiedza ludu fascynuje od dawna swoją barwnością, bogactwem, czasem wręcz egzotyką. Dla nas jest ona pomostem łączącym pokolenia, umożliwiając życie zgodne z wielowiekową tradycją regionu, którą właśnie chcemy przekazać innym, zwłaszcza najmłodszym. Przekaz dziedzictwa przodków jest bowiem najwartościowszy dla dzieci, które obcując z przeszłością nauczą się ją szanować i doceniać, co wpłynąć może na zachowanie i rozwój folkloru w kolejnych latach.

Audycje muzyczne

Czas trwania audycji to 30 min.

Podczas prezentacji, pobudzamy naturalną ciekawość i świadomość regionalną najmłodszych, a poprzez śpiew, grę na instrumentach oraz gwarę rozwijamy wrażliwość słuchową dziecka. Za pomocą interesująco skonstruowanego scenariusza zajęć, mamy nadzieję wpłynąć na rozbudzanie wyobraźni i wrażliwości artystycznej, a przez to rozwinąć i wykształcić zamiłowanie do muzyki i folkloru.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia wzbogacamy nasze audycje kolędami i pastorałkami góralskimi. Poprzez wspólny śpiew dzieci mają możliwość aktywnego udziału w występie kapeli.

Warunkiem odbycia się audycji jest umówienie spotkań w co najmniej 4 przedszkolach, bądź innych instytucjach edukacyjnych, znajdujących się w bliskiej odległości od siebie.

Audycje muzyczne

Tagi

Kapela góralska Ochodzita zespół góralski zespół folklorytyczny oferuje imprezy integracyjne po Góralsku, biesiady :: wesela góralskie oprawa muzyczna wesel :: przyśpiewki weselne :: wesele z muzyką góralską :: tańce pod góralską muzykę :: humor góralski :: muzyka góralska

Social Media

Informacje

Responsive Design Valid XHTML | Valid CSS
Designed by Damian Suchonek
interstrony.net