Kapela góralska muzyka góralska wesela góralskie biesiady po góralsku

O nas - skład zespołu

Piotr Puszyński - skrzypce sekund, altówka, śpiew

Piotr Puszyński

Skrzypek, altowiolista, najmłodszy i zarazem bardzo doświadczony muzyk kapeli „Ochodzita”. Absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej w klasie altówki. Absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Swój profesjonalny warsztat gry, wypracowany w stylu muzyki klasycznej, z  łatwością przenosi na grunt muzyki ludowej, którą z zamiłowaniem uprawia od najmłodszych lat.

Wyrasta w tradycji góralskiej głównie za sprawą taty - Adama Puszyńskiego, który wprowadził go do kapeli już w wieku 12 lat. Współpracuje z wieloma kapelami i zespołami folklorystycznymi, działającymi na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Poza graniem muzyki góralskiej interesuje się również innymi gatunkami muzycznymi, a w szczególności muzyką klasyczną.

Oprócz muzykowania zajmuje się od niedawna działalnością pedagogiczną. Od września 2009 r. uczy gry na skrzypcach w Ognisku Muzycznym Państwowej Szkoły Muzycznej w Żywcu, a od 2010 roku pracuje jako nauczyciel muzyki w Zespole Szkół w Rycerce Górnej oraz w Zwardoniu.

Adam Puszyński - skrzypce- prym II, śpiew

Adam Puszyński

Skrzypek i jeden z wiodących głosów w kapeli „Ochodzita”. Prawie całe Jego życie związane jest z muzykowaniem. Po instrument sięgnął już jako uczeń szkoły podstawowej, zachęcony do gry przez miejscowego organistę – Tadeusza Szczepanka. Pod jego kierunkiem przez kilka lat pobierał lekcje gry na skrzypcach w Rajczy.

Na przestrzeni wielu lat współpracował z kilkoma zespołami folklorystycznymi i kapelami na terenie Żywiecczyzny. Najwcześniej, bo już jako nastolatek związał się z Regionalnym Zespołem „Juhas” w Ujsołach, z którym ma kontakt do dzisiejszego dnia, występując gościnnie na niektórych koncertach.

Muzykował również m.in. z Zespołem Pieśni i Tańca „Wierchy” z Milówki, Dziecięcym Zespołem Pieśni i Tańca ”Rajcusie” oraz „Ziemia Rajczańska” z Rajczy. Nie odmawiał także współpracy z wieloma okolicznymi góralskimi kapelami biorąc chętnie udział w licznych koncertach czy też imprezach okolicznościowych. Zamiłowanie do muzyki i tradycji zaszczepił w sercu syna – Piotra, przekazując mu swoje doświadczenie i zachęcając go do wspólnego muzykowania.

Adam Soból - skrzypce- prym, śpiew

Adam Soból

Skrzypek – prymista, a zarazem wiodący solista kapeli „Ochodzita”, posiadający charakterystyczną, góralską barwę głosu. Pochodzący z Koniakowa muzyk – samouk, związany z folklorem od najmłodszych lat.

Wychowany w rodzinie kultywującej stare tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie i mocno związane z kulturą ludową Beskidu Śląskiego.

Jako jedenastoletni chłopiec wstępuje do dziecięcego regionalnego zespołu działającego przy szkole na Zaolziu, założonego i prowadzonego przez Józefa Brodę – miejscowego pedagoga, instrumentalistę, budowniczego instrumentów ludowych oraz działacza społeczno- kulturalnego. Tam uczy się tańca i nabiera umiejętności gry na skrzypcach. W późniejszych latach członek działającego od 1952r. Regionalnego Zespołu "Koniaków". Jako dojrzały muzyk i miłośnik folkloru współpracuje z wieloma góralskimi kapelami oraz bierze udział w licznych przeglądach instrumentalistów ludowych.

Czesław Węglarz - basy, gajdy, instrumenty ludowe, śpiew

Adam Soból

Basista, a zarazem wszechstronnie uzdolniony beskidzki multiinstrumentalista – swoją grą na unikatowych instrumentach ludowych, wzbogaca brzmienie kapeli „Ochodzita”. Pedagog, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie - kierunek Wychowanie Muzyczne. Od wielu lat prowadzi klasę "Instrumentów ludowych" w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Żywcu, gdzie uczy gry na dudach, piszczałkach, basach i skrzypcach. Oprócz tego prowadził zajęcia w kilku szkołach będąc nauczycielem muzyki.

Uczniowie prowadzeni przez niego zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia na największych w Polsce festiwalach i przeglądach folklorystycznych w kategoriach „Instrumentalista” oraz „Mistrz i uczeń”. Poza działalnością pedagogiczną długi czas był instruktorem muzycznym Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Wierchy” z Milówki. W swojej muzycznej karierze swoją wiedzą na temat muzyki ludowej dzieli się z wieloma zespołami pieśni i tańca działającymi na Żywiecczyźnie. Wymienić można tu chociażby „Gronie” z Żywca, „Sędzioły” z Żywca, „Haśnik” z Węgierskiej Górki, czy też „Grojcowianie” z Wieprza. Od wielu lat prowadzi też Zespół Dziecięcy „Małe Cisy” przy Zespole Szkół w Ciścu.

Od 2003 roku udziela lekcji gry i zaraża swoją pasją podopiecznych w Ognisku Twórczości Artystycznej, Fundacji Braci Golec w Milówce. Jako znawca i wielbiciel folkloru jest często zapraszany w charakterze członka jury, na najbardziej prestiżowe przeglądy, festiwale i konkursy folklorystyczne.

Tagi

Kapela góralska Ochodzita zespół góralski zespół folklorytyczny oferuje imprezy integracyjne po Góralsku, biesiady :: wesela góralskie oprawa muzyczna wesel :: przyśpiewki weselne :: wesele z muzyką góralską :: tańce pod góralską muzykę :: humor góralski :: muzyka góralska

Social Media

Informacje

Responsive Design Valid XHTML | Valid CSS
Designed by Damian Suchonek
interstrony.net